DOMAINE WARDY OBEIDI
Producent
Winiarska historia rodziny Wardy rozpoczęła się ponad 100 lat temu, gdy w Libanie lokalna produkcja wina była powszechna i dostępna w niemal każdym gospodarstwie. W regionie Zahle mieszkał właściciel sadów owocowych i winnicy wraz z żoną o imieniu Wardy i trójką dzieci. Właściciel ziemski był również dzielnym wojownikiem o pokój, który niestety stracił życie w starciu z armią osmańską. Wtedy Wardy pozostała sama z ogromnym gospodarstwem i trójką dzieci. Jej ambicja, zawziętość i chęć do pracy były jednak tak duże, że w szybkim czasie przejęła rolę „głowy rodziny” i całkowicie sama zajęła się zarówno wychowaniem dzieci, jak i pracą w gospodarstwie. Uprawa winorośli, dbanie o gospodarstwo i rodzinę wychodziło jej tak dobrze, że mieszkańcy okolic zaczęli nazywać jej dom „domem Wardy”, jej dzieci „dziećmi Wardy”, a winnicę – „winnicą Wardy”. W tym niezwykle tradycyjnym społeczeństwie po raz pierwszy imię kobiety zaczęło być ważniejsze od nazwiska jej męża. Wtedy też rodzina zupełnie naturalnie przyjęła nazwisko Wardy, które dziś nosi z dumą i radością. Obecna winiarnia Domaine Wardy powstała w 1881 roku jako spółka dwóch winiarskich rodzin – Wardy oraz Cortases. Obecnie zarządzana jest przez 4 pokolenie rodziny Wardych i reprezentuje wciąż te same tradycyjne wartości, które wypracowała ich prababka. Odchodząc od francuskich wpływów Domaine Wardy skupia się na produkcji tradycyjnych, sięgających do korzeni Libanu, win o niezwykłych stylach i charakterach. Także design butelek nawiązuje do kultury Libanu ukazując piękne, tradycyjne mozaiki i zdobienia.
Region
Badania historyczne dowodzą, że na obszarze dzisiejszego Libanu kultura winiarska rozpoczęła się już w czasach antycznych. To stamtąd wędrujący Fenicjanie przewieźli do basenu Morza Śródziemnego wiedzę i umiejętności uprawy winogron i produkcji wina. Niestety przez wiele tysiącleci produkcja wina w Libanie ograniczała się do zasięgu lokalnego, a z czasem została wręcz zapomniana. Od końca ubiegłego wieku można jednak zaobserwować prawdziwy renesans dla tradycyjnego libańskiego winiarstwa. W latach 90. XX wieku na terenie kraju działało zaledwie 10 producentów wina, a dziś jest ich już ponad 30. Większość z nich mieści się w dolinie Bekaa, uważanej za najlepszy region do uprawy winorośli w kraju. Dolina charakteryzuje się doskonałym klimatem dzięki wysokim górom osłaniającym uprawy przed zimnym, wilgotnym powietrzem od strony morza oraz gorącym powietrzem od strony lądu. Najpopularniejszymi odmianami w Libanie są winogrona francuskie, które przybyły do kraju podczas francuskiego panowania nad Libanem. Najchętniej uprawiane są: Cabernet Sauvignon, Mourvedre, Syrah, Chardonnay, Merlot i Ugni Blanc.
Pełne, delikatnie pachnące białe wino wytrawne z Obeidi, autochtonicznej odmiany winorośli z Libanu, pochodzących z kilku starych winnic w regionie Zahle. Starzone w beczkach z francuskiego dębu przez co najmniej 15 miesięcy, oferuje kwiatowy aromaty lawendy, kwiatu pomarańczy, anyżu i mastyksu, którym towarzyszą owocowe smaki pigwy, białej brzoskwini, skórki pomarańczy, pomelo, marcepanu oraz uzupełniają je niuanse orzechów laskowych. Na zakończenie bardzo przyjemny, długo utrzymujący się finisz.
Specyfikacja:
Rocznik: 2018
Skład: Obeidi (100%)
Winnice: Kilka starych winnic na zboczach otaczających miasto Zahle (Wadi El Arayesh)
Gleba: wapień i żwir
Wysokość: 1200 m
Ekspozycja: Wschód
System szkoleniowy: Pergola
Średni wiek winorośli: 35 lat
Nawadnianie: Nie
Gęstość winorośli: 2000 winorośli/ha
Metoda zbioru: zbierana ręcznie
Data zbiorów: 24 września i 8 października 2018 r
Wydajność: 27 HL/ha
Drożdże: Otoczone
Zbiornik fermentacyjny: Zbiorniki ze stali nierdzewnej i betonu
Fermentacja: 12 dni
Maksymalna temperatura fermentacji: 22 st. C
Starzenie się w beczkach: Beczki z francuskiego dębu przez 13 miesięcy
Finning: wegańskie
Filtracja: Filtracja światła
Zamknięcie: korek
Data butelkowania: 18-20 sierpnia
Dane techniczne: pH 3,38, RS 0,1 g/l
Alkohol: 12%
Nuty zapachowe: Delikatnie pachnące wino, dojrzewające w beczkach z francuskiego dębu przez 13 miesięcy, oferuje aromaty pigwy, białej śliwki, marcepanu, skórki pomarańczowej, kwiatu pomarańczy i imbiru. W podniebieniu świeże nuty cytrusów z woskową treściowością i długim finiszem.
Łączenie z potrawami: Szczególnie dobrze komponuje się z Moghrabieh lub dowolnym daniem z miękkimi, ciepłymi przyprawami.
Etykieta: Mozaika z Bliskiego Wschodu wskazująca pochodzenie wina: Liban. Kolory opierają się na aromatycznym profilu odmiany winorośli. Struktura drewna wskazuje, że wino było dębowe.
Nagrody i wyróżnienia:
2023- Concours International Gilbert & Gaillard, Francja: Złoty Medal.
2023 – Światowy Konkurs Wina i Alkoholi Catavinum (CWWSC), Hiszpania: Złoty medal 90/100.
2023 – Międzynarodowe Trofeum we Frankfurcie: Srebrny medal.