NATUR BIO PETER & PAUL PET NAT
Pomysł i historia
Historia drzewa genealogicznego rodziny Hoch sięga roku 1640. Na etykietach widnieje oryginalny herb ze sterem, hakiem i kotwicą, ponieważ Hochowie byli mistrzami żeglugi i w ten sposób kontrolowali ruch na Dunaju przez ponad 300 lat. Dunaj i przyroda zawsze były decydującymi czynnikami dla rodziny i jej zawodów jako kapitanów żeglugi i plantatorów winorośli. Dziś Hochowie wykorzystują doświadczenie i wiedzę o regionie, które zdobyli przez wieki, do produkcji żywych i finezyjnych win.
W 1990 roku Harald Hoch i jego żona Andrea, będące już w dwunastym pokoleniu, przejęli odpowiedzialność za winnicę. Twój syn Christoph i córka Daniela wspierają teraz rodzinną winnicę. Od 2012 roku Christoph produkuje również własne wina jako osobna winiarnia Christoph Hoch. Celem wszystkich jest wyrażenie wyjątkowości Hollenburga w winach i szczególne skupienie się na formacji geologicznej „Konglomerat Hollenburga”.
Historia rodziny Hochów
Po raz pierwszy w akcie darowizny oficjalnie wzmiankowana jest miejscowość 860 Hollenburg. Aż do sekularyzacji napoleońskiej w 1803 roku był własnością biskupów Freising w Bawarii. Głowa Afrykanina w herbie jest oznaką związku z klasztorem we Freising.
1568 Biskup Ernst von Freising przyznaje 17 marca w Hollenburgu prawa targowe, zapewniając w ten sposób swobodniejszy i niezależny handel.
1640 Rodzina Hochów rozpoczyna handel towarami przewożonymi po Dunaju. Kupują towary ze statków, które lądują w Hollenburgu i sprzedają swoje wino. W tamtym czasie praktycznie każda rodzina produkowała własne wino, ale chwała należy się nielicznym rodzinom, które również nim handlowały. Z biegiem czasu kilku członków rodziny Hoch pełniło funkcję burmistrzów Hollenburga.
Wraz z regulacją Dunaju pod koniec XIX wieku znacjonalizowana została kontrola nad żeglugą. Wzloty porzuciły handel i skupiły się na rolnictwie. Po drugiej wojnie światowej dziadek Haralda, Karl Hoch, wyspecjalizował gospodarstwo wyłącznie w uprawie winorośli i sadownictwie.
Od 2008 roku rodzina Hoch zdecydowała się skupić wyłącznie na uprawie winorośli i tym samym specjalizować się w soku winogronowym.
Patronami winnicy Hoch są dwaj święci Piotr i Paweł (Piotr i Paweł) – w winnicy nadal można znaleźć zabytkowe drewniane figury, starsze niż 300 lat.
Obydwaj święci mają przy sobie motywy „miecz, klucz i księga” – teraz każdy z nich reprezentuje swój styl:
Piotr za tradycję, a Paweł za wino naturalne.
Winnice
Winnice Hollenburga charakteryzują się zlepieńcem skalnym. Jest to zestalony osad rzeczny z Alp Wapiennych, osadzony przez Ur-Traisen. Skała ta składa się z kamyków o różnej wielkości, które są spajane wapnem jako środkiem wiążącym. Dlatego gleby bogate w wapno mają odczyn zasadowy i pH wynosi 7,5. Z porównania wynika, że wartość ta jest znacznie wyższa niż dla lessu w Wagramie, który wynosi 7,1 i gnejsu w Wachau, który wynosi około 6,5.
Z jednej strony wysoka zawartość wapna prowadzi do stosunkowo wyższych wartości kwasowości w winach. Z drugiej strony na smak wina wpływają również inne substancje zawarte w glebie, np. potas. To uzupełnia wina i idealnie uzupełnia wysokie wartości kwasowe win.
Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie win delikatnych i lekkich alkoholowo. Winogrona można zbierać w okresie, w którym rozwinęły się w pełni ich walory aromatyczne. Wina charakteryzują się zatem wyraźną świeżością i pikantnością, a także dużą gęstością aromatów i kremowością.
Christoph Hoch opisuje to następująco: „Najlepsze przykłady tych win pochodzą z lat 70. i wczesnych 80. XX wieku. W tamtych czasach dojrzałość winogron nie była dużym problemem. Zbiór rozpoczyna się co roku w drugim tygodniu października. Wina były raczej lekkie pod względem zawartości alkoholu (10,5 – 12%), także dlatego, że plony były wyższe, a klimat był nieco chłodniejszy. Kiedy dziś degustujemy wina z kwaśnych gleb z tego okresu, wydają się one chude i nieatrakcyjne. Z drugiej strony wina z gleb wapiennych są nadal rześkie, żywe i mają dojrzały, atrakcyjny aromat. Wiedza i metody produkcji były mniej więcej takie same jak dzisiaj, z czego można wnioskować, że pochodzenie robi różnicę.
Klimat
Sytuacja klimatyczna w Hollenburgu wykazuje pewne osobliwości. Winnice położone są na wysokości 200 – 350 metrów nad poziomem morza, czyli 50 – 200 metrów nad Dunajem. Różnica jest ogromna. Od zachodu osłonięte są zalesionymi wzgórzami i lasem Dunkelsteiner. Atlantyckie masy powietrza mieszają się z ciepłym klimatem panońskim, a na mikroklimat wpływają również rzeki Dunaj i Traisen.
Winnice i ich okolice charakteryzują się charakterystyczną florą, która rozwinęła się na glebach wapiennych w specjalnym mikroklimacie Hollenburga. Niektóre z tych roślin są endemiczne, jak na przykład krwistoczerwony bocian dzióbek (zwany także „pogodowym gwoździem krzyżowym”) lub bocian okularowy. Sosna czarna to także jedna z bardziej niezwykłych roślin tego obszaru.
Średnia roczna temperatura wynosi 9,4°C.
Średnie roczne opady wynoszą 520 litrów/m2
Postawa i filozofia wina naturalnych
Żywe wina z ważnych winnic w kwitnącej okolicy. ORGANICZNY.
Współpraca dwóch pokoleń, pomiędzy winami klasycznymi, tradycyjnymi i winami naturalnymi dla „Lifestyle Organic”.
2 świętych, 2 rodziny, 2 filozofie – zjednoczeni.
80% klasyka w stalowych zbiornikach z czystymi drożdżami i chłodzoną fermentacją, jest redukcyjna.
20% jako wino naturalne w drewnianych beczkach bez dodatku SO², samoistnie fermentowane. Druga część wina jest przechowywana na osadzie przez dłuższy czas i dlatego jest bardziej utleniająca
Opis: Winzerhof Hoch Bio Peter & Paul Pet Nat to białe, musujące, austriackie, wytrawne wino. Pet-Nat to wino musujące, które powstaje poprzez zabutelkowanie fermentującego moszczu nadal z cukrem resztkowym. Wino ma jasnozłoto-zielony kolor, zrównoważony, pełny smak z owocowym posmakiem i długotrwałym finiszem. W złożonym bukiecie wina można wyczuć aromaty owoców tropikalnych i cytrusów podsycone nutą ziół.
Bio Peter & Paul Pet Nat to wspaniała i orzeźwiająca świeżość, intensywna owocowość oraz przyjemna kremowość, którą zawdzięcza pozostającym drożdżom. Pet Nat – to wino musujące, które powstaje poprzez zabutelkowania fermentującego moszczu nadal z cukrem resztkowym. Fermentacja kontynuuje w butelce tworząc ciśnienie (musowanie) zależne od ilości pozostałego cukru. Wino posiada naturalną mętność, która wynika z obumarłych drożdży i braku typowego wyzbywania się osadu dla win musujących. W aromatach wyczuwalne świeże cytrusy. Wino jest doskonałym rozwiązaniem w kontekście aperitifu, ale sprawdzi się doskonale z tłustymi i chrupiącymi przekąskami.
Wino naturalne Bio Peter & Paul Pet Nat ma błyszczący cytrynowy kolor z jasno zielonymi refleksami. Nos prezentuje świeże aromaty owocowe z nutą grejpfruta. Do tego intensywne owoce, takie jak jabłka Granny Smith i świeże morele, z niuansami skórki cytrynowej.
Moszcz najpierw jest fermentowany w klasyczny sposób, a następnie butelkowany bez dodatku siarki. Działanie drożdży przekształca cukier w alkohol i dwutlenek węgla i cały proces fermentacji zachodzi w butelce.
Kraj: Austria Region: Weinland Producent: Winzerhof Hoch
Rodzaj: wytrawne, białe Szczep: Gruner Veltliner, Moscatel
Zawartość alkoholu: 10,5% Objętość: 0,75l