PURCARI ICE WINE 0,375 l
Historia GENEZA
Pod koniec XII wieku przemysł winiarski Mołdawii stał się głównym sektorem gospodarki Europy Południowo-Wschodniej. Chociaż cały region ma sprzyjające warunki do uprawy winorośli, określone obszary są szczególnie żyzne do uprawy winogron o najpełniejszym smaku. W sercu tego wyjątkowego terroir leży wioska Purcari i winnice klasztoru Agon Zograf.
Dostrzegając podobieństwa w glebie i klimacie z regionem Bordeaux, francuscy osadnicy nawiązali współpracę z klasztorem i w XVIII wieku rozpoczęli uprawę specjalnych roczników Purcari.
Kilkadziesiąt lat później, gdy przedsiębiorstwo odniosło zyskowny sukces, potwierdzono, że winnice Purcari położone są na tej samej szerokości geograficznej, co słynny francuski region winiarski i podobnie jak Bordeaux, gleba bogata w rubid (co nadaje obu regionom wina o intensywnej fioletowej barwie). W miarę rozwoju win czerwonych w regionie ich bukiety osiągały porównywalny poziom intensywności i złożoności.
W 1827 roku cesarz Rosji Mikołaj I wydał specjalny dekret nadający Purcari status pierwszej wyspecjalizowanej winnicy w Besarabii. Został nazwany na cześć jednego z założycieli pochodzącego z Niemiec – Harmizone. Od tego czasu właścicielami Purcari stali się mołdawscy bojarowie (baronowie) Dancila i Clot, ale także inni Niemcy, Rosjanie i Francuzi.
Dwie dekady później na Targach Rolniczych Besarabii Purcari otrzymało swój pierwszy złoty medal.
Już w 1878 roku winnica była świętowana podczas zamkniętej degustacji wina na Wystawie Światowej w Paryżu. Francuscy eksperci byli pod wrażeniem wytrawnego wina o intensywnej rubinowej barwie, mając pewność, że jest to nowe wino Bordeaux. Cóż za niespodzianka, gdy odkryli, że pochodzi z małej wioski nad brzegiem Dniestru. W ten sposób wino Negru de Purcari zdobyło swój pierwszy złoty medal na międzynarodowej wystawie.
Przez długi czas wina Purcari cieszyły się taką samą popularnością jak wina z Bordeaux czy Burgundii. Wino serwowano cesarzowi Mikołajowi II oraz królowi Wielkiej Brytanii Jerzemu V i królowej Wiktorii. Sprzedawane w Danii, Holandii, Szwecji, Niemczech i Francji wina Purcari cieszyły się dużym uznaniem i nadal zdobywały międzynarodowe uznanie.
KONSOLIDACJA
Po wojnie nowa era w historii Purcari rozpoczęła się w 1950 roku, kiedy mołdawscy winiarze przywrócili klasyczne techniki produkcji słynnych win. Jeden z najwybitniejszych fachowców tamtych czasów – Pimen Cupcea, zrekonstruował legendarnego Negru de Purcari, zaś Ion Ungureanu stworzył nowe arcydzieło – Purpuriu de Purcari.
Wina Purcari po raz kolejny zyskały szeroką popularność i stały się synonimem Republiki Mołdawii.
DZISIAJ
Na przełomie wieków Château Purcari ponownie zasadził 250 hektarów winnic i zainstalował w winnicy najnowocześniejszą technologię. Jako najbardziej prestiżowy produkt eksportowy Mołdawii, Purcari przewodzi międzynarodowemu rozwojowi kraju, wchodząc na ponad 25 rynków, w tym do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czech, Chin, Polski i krajów bałtyckich.
W 2010 roku firma wprowadziła na rynek Alb de Purcari – nowy rocznik, który zdobył wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień.
Do 2012 roku w kolekcji Purcari pojawiło się wino lodowe pochodzące z mrożonych winogron Muscat Ottonel i Traminer. Za wybitne osiągnięcia w winiarstwie i promowanie wizerunku Mołdawii za granicą, Winiarnia Purcari została właścicielem Grand Prix w dziedzinie winiarstwa, przyznawanego przez Rząd Republiki Mołdawii.
W ostatniej dekadzie prawie dwóch stuleci Purcari winiarnia osiągnęła najbardziej zaawansowany i złożony etap swojego rozwoju. Wraz z osiągnięciem dojrzałości winnic zasadzonych w 2003 roku, jakość winogron znacznie się poprawiła. Château jest gotowy po raz kolejny konkurować o wyrafinowane podniebienia na całym świecie.
Purcari Ice wine to pojedynek ognia z lodem, złożone doświadczenie, ekscytujące i wymagające wino. Aby stworzyć wino lodowe, winiarnia zbiera winogrona Muscat-Ottonel i Traminer w temperaturze ok. – 8 st. C. wyselekcjonowanych ręcznie i winifikowanych tradycyjnymi metodami. Oznacza to, że woda w winogronach zamarza w lód i może zostać usunięta podczas tłoczenia winogron, tworząc intensywny, skoncentrowany moszcz o wysokiej zawartości cukru. Wino o jasnozłotym kolorze. Aromaty są złożone, z nutami miodu i słodkich owoców, które rozwijają się z czasem, ujawniając delikatne smaki przypraw i egzotycznych owoców. Słodki smak i aksamitne nuty ukazują głębokie, ale subtelne odcienie dębu. Posmak, niezwykle trwały, nadaje winu niezbędnego wyrafinowania.
Zalecana temperatura serwowania: +10 ℃.
Zawartość alkoholu: 12.5 %
Pochodzenie: CHATEAU PURCARI, Mołdawia, Stefan Voda, Purcari