Robert Mondavi Napa Valley Chardonnay 0,75 l
Producent
Pierwsze kroki w winiarskim biznesie Robert Mondavi stawiał przy swoim ojcu, który pierw pracował przy uprawie winorośli i zbiorach, a następnie kupił winiarnię i rozpoczął samodzielnie produkcję wina. Robert zarządzał rodzinną winnicą wraz ze swoim bratem Peterem, niestety bracia bardzo się od siebie różnili, co sprawiało wiele problemów. Peter był zagorzałym miłośnikiem tradycji i klasycznych rozwiązań, a Robert uwielbiał eksperymentować i jego celem było tworzenie win ekstrawaganckich. Wiele lat sporów doprowadziło w końcu do rozłamu – Robert postanowił odejść od rodzinnej firmy i założyć własną winiarnię. Robert Mondavi Winery powstała w 1966 roku, gdy jej założyciel liczył już sobie 52 lata! Winiarnia szybko zdobyła popularność, dzięki nietuzinkowemu podejściu Roberta do produkcji wina i sprawiła, że wina kalifornijskie stały się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Mondavi jest twórcą takich, uważanych dzisiaj za klasyczne, rozwiązań, jak zimna fermentacja i kadzie ze stali nierdzewnej.
Region
Kalifornia jest największym producentem wina w U.S.A. – to tam produkowane jest 95% wszystkich win w kraju. Jest także jednym z największych producentów na całym świecie, plasując się na 4. miejscu zaraz po Włoszech, Francji i Hiszpanii. Początki winiarskie w tym stanie nie były łatwe, a przez długi czas kalifornijskie wino było niemal anonimowe dla reszty świata. Wszystko zmieniło się podczas tzw. „Sądu w Paryżu”, gdy wino wyprodukowane w Kalifornii pobiło podczas degustacji w ciemno wina produkowane we Francji. Kalifornia charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem. Na jej rozległym obszarze wyróżnia się aż 5 odmiennych stref klimatycznych. Najważniejszym obszarem winiarskim w Kalifornii jest Napa Valley, gdzie terroir nakreśla wulkaniczna gleba, ciepły klimat, duże nasłonecznienie i orzeźwiające poranne mgły.
yznacznik nowych trendów
Zanim Robert Mondavi nie rozpoczął pracy w swojej pierwszej winiarni w Napa Valley, region ten praktycznie nie istniał na winiarskiej mapie świata. Dzięki rewolucyjnym działaniom Mondaviego oraz wspaniałości produkowanych przez niego win, Napa Valley stała się najlepszą winiarską częścią Kalifornii. Innowacyjne sposoby produkcji, śmiałe podejście do marketingu i chęć wyróżnienia się na rynku, którymi cechował się Robert, wyznaczyły nowe ścieżki, którymi dziś podążają winiarze Nowego Świata.
Klasyczne Chardonnay
To klasyczne Chardonnay zostało wyprodukowane z najlepszych winogron odmiany z Doliny Napa. W mieszance dominują owoce z winnic leżących po południowej, chłodniejszej stronie doliny. Panująca ta często mgła i oceaniczna bryza pozwalają winogronom dojrzewać powoli, co pozwala budować smak i jednocześnie zachować naturalną, orzeźwiającą kwasowość. W mieszance znajduje się także niewielka ilość owoców z Wappo Hill, co nadaje winu odrobiny bogactwa.
Ręcznie mieszane wino
Winogrona zbierano podczas chłodnego poranka, a następnie lekko sprasowano w postaci całych kiści, aby zachować żywy, owocowy smak winogron. 80 % soku fermentowało w beczkach z francuskiego dębu (21% nowych), a resztę poddano zimnej fermentacji w kadziach ze stali nierdzewnej. Fermentacja malolaktyczna części wina, podczas której cierpki kwas jabłkowy przeszedł w delikatny kwas mlekowy zrównoważyła żywą kwasowość wina fermentującego w kadzi. Obie części wina dojrzewała na osadzie drożdżowym i była regularnie ręcznie mieszana przez 11 miesięcy w celu idealnej integracji smaku i kremowej konsystencji.
Białe, wytrawne, o smaku prażonych na maśle gruszek
Wino wyprodukowano w 100% z owoców szczepu Chardonnay. Ma jasno-żółtą barwę z bladymi refleksami. Bukiet zdominowany jest soczystymi gruszkami i słodkim creme brulee z orzechami laskowymi. Przyjemny smak łączy w sobie prażone na maśle gruszki i ananasy z guawą, skórką z cytryny i orzechami. Owocowo-tostowe nuty długo rozbrzmiewają na podniebieniu po każdym łyku trunku.
Z masłem, cytryną i delikatnym mięsem
Doskonały trunek do łączenia z potrawami z dużą ilością masła, na przykład maślanym risotto ze szparagami czy gnocchi smażonymi na maśle z dodatkiem pomidorków koktajlowych i szpinaku. Paruje się także z mięsem drobiowym, takim jak pieczony kurczak nadziewany cytryną lub grillowany indyk w pieprzu cytrynowym.
Rozpoznawalna etykieta
Klasyczna butelka dedykowana winom szczepu Chardonnay ozdobiona została kapturem o złotej barwie zbliżonej do koloru szkła. Biała etykieta ukazuje charakterystyczny dla marki rysunek dzwonnicy i łukowatego wejścia, które znajdują się w ukochanej winnicy Mondaviego, To Kolon. Budowla ta umieszczona na winiarskich etykietach rozpoznawalna jest na całym świecie.
Wino wytrawne ze szczepu Chardonnay o jasno-żółtej, wyrazistej, lecz wyważonej barwie. Na jego bukiet składają się dojrzałe gruszki azjatyckie, czerwone jabłka oraz creme brulée, pięknie mieszające się wraz z prażonymi migdałami i orzechami laskowymi. Dodatkowo można wyczuć skórkę cytryny i imbir. Wino bogate, rześkie, o jedwabistej strukturze i wydłużonym zakończeniu.